E-mail: csm.arad@mts.ro

Micii judoka au urcat pe podiumul naţional la U11

Scris de: C.S.
    Luni, 11 Iunie 2018

Peste 500 de judoka s-au aliniat la startul competiţiei de la Mangalia, la Campionatele Naționale rezervate sportivilor sub 11 ani.

Aradul a obţinut cinci medalii, contribuind decisiv la aurul naţional în întrecerea feminină pe Euroregiuni, a zonei de sud-vest. CSM Arad a fost reprezentat în echipa de aur de Ariana Raicu şi Gabriela David. Cel mai important rezultat al CSM-ului l-a obţinut David Mercea, cat.34 kg, medaliat cu argint, în vreme ce alţi doi judoka s-au ales cu bronz: Andrei Budugan (38 kg) și Michael Cope-Morodan (46 kg).

La o victorie de podiumul naţional s-a aflat Ioan Pohaci, clasat pe locul 5. Sportivii sunt pregătiţi de antrenorii Dorin Drimbe, Ionel Lazăr, Gabriela Botaş şi Lazăr Loghin. Peste două săptămâni urmează etapa finală a Campionatului Naţional Under 13, programată la Satu Mare.