E-mail: csm.arad@mts.ro

Marius Copil, pe tabloul principal la Rotterdam

Scris de: C.S.
    Marţi, 14 Februarie 2017

Tenismenul de la CSM Arad a legat două victorii în calificările turneului ATP de la Rotterdam (Olanda), dotat cu premii totale de 1.724.930 euro.

Cel mai important succes a fost repurtat împotriva germanului Jan-Lennard Struff (60 ATP), în doar 62 de minute, scor 6-3, 6-4, în turul decisiv al tabloului preliminar. Marius Copil a reuşit în acest meci 12 ași. Copil a ajuns la 3-1 în meciurile directe cu Struff, după victoriile din 2013, în calificări la Miami, cu 7-5, 6-4, și din 2015, la challengerul din Bratislava, cu 6-4, 6-3 în optimi. În primul tur de pe tabloul principal, arădeanul a avut parte de un meci de gală, înpotriva numărului 13 mondial, cehul Tomas Berdych.

Marius Copil a avut o prestaţie curajoasă, fiind învins după un meci destul de echilibrat, scor 7-6 (3), 6-4.Copil (26 ani, 130 ATP), care a reușit 11 ași, la fel ca și Berdych, și-a creat trei mingi de break, dar nu a reușit să transforme niciuna, în timp ce jucătorul ceh a profitat de una din cele trei oportunități. Arădeanul va primi 12.770 euro și 20 puncte ATP pentru participare. Copil pierduse cu Berdych și în celelalte două meciuri directe, în 2014, în primul tur la Dubai, cu 6-3, 6-4, și în sferturi la Stockholm, 6-2, 6-2.